BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZ “ALARM” VERİYOR

 

 • Bağışıklık sistemi nedir?

Bağışıklık sistemi; immun sistem, savunma sistemi olarak da adlandırılan ve vücuda yabancı olan her türlü antijen, mikroorganizma, virüs , bakteri, mantar, tümör hücreleri ile savaşarak, vücudu koruyan sistemdir. Ana görevi vücudun kendini her türlü dış ortamdaki uyarana, alerjene, mikroorganizmaya veya yabancı maddeye karşı farklı savunma yöntemleriyle korumaktır. Bağışıklık sistemi, milyarlarca düşmanı vücut içerisinde dinamik bir şekilde iletişim ağıyla tanır, ayırdeder, hatırlar ve yok eder.

 • Bağışıklık sisteminin güçlü olması neden önemli?

Bağışıklık sistemi sadece enfeksiyonlara, tümörlere karşı bir koruma kalkanı olmakla kalmıyor. Aynı zamanda yaşlılığa karşı, vücuttaki atık maddelerin atılmasında görevli detoksifiye edici mekanizmanın çalışmasında, mental-fiziksel açıdan zinde hissetmemizde, antioksidan mekanizmanın tam performanslı çalışmasında primer etkilidir.

 • Bağışıklık sistemi neden zayıflar?
 1. Yetersiz beslenme: Bağışıklık sistemi zayıflamasının en yaygın nedeni yetersiz ve dengesiz beslenmedir. Karbonhidrattan zengin beslenme, antikorların yapıtaşı olan proteinden düşük beslenme, alkol, sigara kullanımı, aşırı kilo ve aşırı zayıflık bağışıklığı baskılayıcı etmenlerdir.
 2. Kronik hastalıklar: Böbrek, kalp, karaciğer yetmezliği, şeker hastalığı, yaşlılık, dalak amelliyatı, lösemi gibi kanserler, uzun süreli ilaç kullanımı, astım, koah gibi solunum sistemi hastalarının daha kolay hasta olması ve daha zor atlatabilmesi bağışıklık sisteminin zayıflığının göstergesidir.
 3. Enfeksiyonlar: Bağışıklığı sağlayan lenfositleri hedef alan HIV virüsü AIDS hastalığına neden olarak savunma sistemimizi darmadağan eder. İnsan DNA’sına entegre olan hepatit gibi virüsler, her türlü kronik enfeksiyonlar bağışıklık sistemini çökertici birer bomba gibidir.
 4. Doğuştan hastalıklar: X’e bağlı agammaglobulinemi, sütçocukluğunun geçici hipogammaglobulinemisi, hiper-IgM sendromu, K zincir eksikliği, Ig ağır zincir gen delesyonu, Wiskott-Aldrich sendromu, Ataksia-Telanjiektazi, Nijmegen breakage sendromu, Di George sendromu, Chediak-Higashi sendromu, Griselli sendromu gibi doğuştan hastalıklar immun sistemin temel yapıtaşlarının gelişmemesi veya bağışıklık hücreleri arasında iletişimin olmaması ile karakterize hastalıkları bütünüdür.
 5. Vitamin, mineral eksiklikleri: A,B, C, E, D  vitaminleri, selenyum, demir, çinko ve karotenler bağışıklık sisteminin karmaşık reaksiyonlarını katalize eder. Bunlardan herhangi birinin eksikliği vücudumuzu dış etmenlere karşı saldırıya açık bırakır.
 6. Diğer: Alkol kullanımı, radyasyon maruziyeti, probiyotik eksikliği, kalitesiz uyku, iyi dinlememek, stres yükü fazlalığı, sık antibiyotik kullanımı, şişmanlık, hareketsizlik
 • Yaz mevsiminin bittiği, sonbahara geçiş yaptığımız bu günlerde sık hastalanmamak için şu önerilere kulak kabartmakta fayda var:
 1. Düzenli ve dengeli besleniniz. Özellikle A, B, C, E, D vitaminleri ve çeşitli mineralleri içeren besinleri almaya gayret gösteriniz.
 2. Kaliteli ve düzenli uyku uyuyunuz. Minimum 6-8 saat uyumaya, düzenli saatlerde yatağa girmeye özen gösteriniz.
 3. Stres, kaygı düzeyini olabildiğince en az düzeye çekiniz.
 4. Açık havada düzenli egzersiz kendimizi hem zihinsel hem de fiziksel açıdan daha iyi hissetmemize neden olabilecğei gibi; bağışıklık sistemimizi de güçlendirecektir.
 5. Probiyotik desteği ve sindirim sisteminin düzenli çalışması da bağışıklık sisteminde son derece önemlidir. Ev yapımı yoğurt, kefir, ev yapımı sirke, ev yapımı turşu, boza, şalgam suyu probiyotik açısından zengin besin öğeleridir.
 6. Bol bol su tüketiniz. Yarısından fazlası su olan vücudumuzun hücrelerinin daha iyi çalışabilmesi ve bağışıklığı kuvvetlendirmek için minumum günde 2-2,5 litre su içmeliyiz.

Bağışıklık sistemimizin zayıfladığını belirten erken “alarm” belirtileri nelerdir?

 • Yorgunluk, halsizlik, bitkinlik

Kronik yorgunluk sendromu sıklığı son yıllarda artan, her bireyin çevresinde rastladığı bir durum oldu. Yapılan efordan daha fazla yorgun olduğunuzu hissetmeniz bağışıklık sisteminin alarm vermesinin erken belirtisi olabilir. Sabah yorgun kalkmak, istirahatle bitkinliğin dinmemesi, çabuk yorulmak doktora başvurmak için erken belirtiler olabilir.

 • Sık tekrarlayan enfeksiyonlar, çabuk hastalanmak

Yaz aylarında grip, nezle, soğuk algınlığı oluşuyor ve düzelmeden tekrar hastalanıyorsa ilaçlarla geçiştirilmeden önce immun sistemin taranması faydalı olur. Tekrarlayan ishal, idrar yolu enfeksiyonları, genital bölge enfeksiyonları, mantar, solunum yolu enfeksiyonları önemli bir uyarıcıdır. Bağışıklığı sağlayan beyaz kan hücreleri yeterli düzeyde çalışamadığında enfeksiyonlara  daha kolay yakalanıldığı gibi, daha zor iyileşilebilmektedir.

 • Allerji
 • Allerjik şikayetler immun sistemin dengesinin bozulması ve abartılı reaksiyon göstermesi ile olur. İmmun sistem fazla çalıştığında allerji, az çalıştığında enfeksiyonlar gelişir. Burun akıntısı, hapşırık, gözlerde yaşarma, öksürük, nefes darlığı, ciltte kaşıntılı kabarıklıklar alerjik kökenli olabilir.

Uçuk, yara, mantar gibi cilt lezyonları

 • Özellikle seneden 4’ten fazla virüslere bağlı oluşan agız veya burun çevresinde uçuk denilen lezyonlar gelişmesi bağışıklınızın zayıflığı açısından önemli bir parametredir. Ciltte nedensiz yara açılması veya mevcut yaraların geç düzelmesi, tekrarlayan mantar enfeksiyonları bağışıklık sisteminin cilt açısından erken habercileri gibidir.

Aft, pamukçuk gibi ağız lezyonları

 • Ağız içi ve dil üzerinde aft denilen ağrılı, ortası beyaz lezyonlar senede 4’den fazla ise bağışıklık sistemi zayıflığı, Behçet Hastalığı ve bazı vitamin eksiklikleri yönünden araştırılması açısından ilgili uzmana başvurulmasını gerektiren önemli bir durumdur. Pamukçuk denilen kandida cinsi mantar, ağız kanalından yemek borusuna, mideye, bağırsaklara kadar her yerde olabilir; bağışıklık zayıfladığında vücudu yerleşen bu mantar maalesef aynı zamanda bağışıklığı kendisi de baskılayıp hastalığın ilerlemesine, hatta son yıllarda kanser patogenezine katkıda bulunduğuna inanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir