İç Hastalıkları (Dahiliye) Hekimleri Ne İş Yapar?

İç hastalıkları (Dahiliye) hekimi hastayı bir bütün olarak değerlendiren, genel sistemik bir muayeneden sonra gerektiği taktirde ileri tetkikle teşhisi hızlı ve doğru bir şekilde koyup tedavisini yönetebilen veya yönlendirebilen hekimlerdir.

Hastalıkların tanı ve tedavi yöntemleri arttıkça hekimler daha spesifikleşmeye ve bütünden kopmaya başlamışlardır. İnsan vücudu, birbirleriyle muntazam bir şekilde denge halinde çalışan hücreler ve bu hücrelerin oluşturduğu dokulardan meydana gelir. Bu bağlamda vücüdumuzda herhangi bir yerde oluşan hasar; başka organların çalışmasını olumsuz etkileyebilir. Aynı zamanda ilgisiz yerdeki bir şikayet, farklı bölgede yeralan bir organın hastalığının yansıması olabilir. Bu nedenle vücudu bir bütün olarak kabul edersek; genel bir değerlendirme gerekliliği hasıl olduğunu anlamış oluruz. Örneğin; bir ağaç dalı kuruduğunda diğer dallar veya gövdede kurur. Ağaç dallarını damarlara, gövdeyi ise kalbe benzetirsek; beyne giden damarı tıkalı olan hastada sadece tıkalı damarı açmak akılcıl olmaz. Aynı zamanda kalpten çıkan tıkalı damar, kalbe kadar uzanan bir ağ sisteminin parçası olduğu için kalbin ve diğer büyük damarların da irdelenmesi gerekebiliyor.

Ateşli hastalıklar, böbrek hastalıkları, karaciğer, safra, pankreas, mide, bağırsak gibi sindirim organları, yüksek tansiyon, kolesterol yüksekliği, tiroid, şeker gibi iç salgı bezi bozuklukları, solunum sistemi rahatsızlıkları, kansızlık, kan hastalıkları, kanser hastalıklarının erken tanısı, romatizmal hastalıklar, kas-iskelet sistemi hastalıkları,  obezite, metabolik hastalıklar, beslenme bozukluklarıyla seyreden ileri yaşlı veya evde bakımı gerektirecek yatağa bağımlı hastaları multidisipliner bir yaklaşımla çözüme ulaştırır.

Koruyucu hekimlik uygulamalarının giderek önem kazandığı günümüzde; hasta olmadan sağlığı korumayı ve sağlıklı bir şekilde yaş almayı sağlamak iç hastalıkları hekimlerinin görevleri arasındadır.

Hastalıkların erken tanısının konulmasını kolaylaştıran check-up; günümüzde artan kronik hastalıklara, kanserlere karşı erken tedavi başlanılmasına ve tedavi başarısının artmasına neden olmaktadır. Kişinin yaş, cinsiyet ve ırsi nedenlere göre artan risk hastalıkları  ayrıntılı bir şekilde tarama check-up olarak adlandırılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir