SAĞLIKLI ÇOCUK GELİŞİMİ İÇİN GEREKLİ VİTAMİN MİNERALLER

Son yıllarda yediğimiz gıdalardaki besin değerlerinin azalması, rafine edilmiş ürünlerin tüketiminin artması, tüketilen gıdaların çeşitliliğinin azalması nedeniyle salgın halinde yeni bir hastalık türedi: Vitamin eksikliği!
Uçaklara, roketlere jet yakıtı koyup daha hızlı ivmelenmesi istenir. Bizim beynimizin ve vücudumuzun da bazı yakıtlara ihtiyacı vardır. Beyin enerji kaynağı olarak şeker ve yağ asidi kullanır. Beynimizin gıdaları enerjiye çevirebilmesi için b12 vitamini, folik asit, demir, d vitamini, çinko, magnezyum gibi mineral ve vitaminlere ihtiyacı vardır. Özellikle büyüme gelişme döneminde bunlara gereksinim artmıştır. Sağlıklı gelişmek, uzayabilmek, ders başarısını artırabilmek, unutkanlığı, dikkat eksikliğini, konsantrasyon zayıflığını, uykusuzluğu, öfke nöbetlerini, halsizliği azaltabilmek, bağışıklığı kuvvetlendirerek okuldaki enfeksiyon salgınlarından korunabilmek için öncelikle dengeli ve düzenli beslenmeli, spor yapmalı, özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde artmış ihtiyaç olduğu için vitamin ve mineral eksikliği saptanırsa eksikliği tamamlanmalıdır.
Sağlıklı beyin ve zihinsel gelişim için;
Beyin doğduktan sonra da 2 yaşına kadar gelişimini devam ettirir. Beyin ve beyinden çıkan sinir hücrelerinin sağlıklı çalışabilmesi için bazı vitamin minerallere ihtiyaç vardır: B12 vitamini, 25-OH D vitamini, demir, demir deposu olan ferritin, magnezyum ve tiroid çalışmasını gösteren TSH değerleri aç karnına basit bir kan tetkikiyle saptanıp; eksik saptanan düzeyi beslenme veya takviye ürünlerle desteklemek gerekir.
Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için;
Kreş ve okul dönemlerinde sık hastalanıp düzelemeden üzerine yeni enfeksiyonlar gelişmesi hem çocukların büyüme gelişme evresini duraksatır hem de derslerden geri kalarak okul başarısını olumsuz etkiler. Bağışıklık sistemi hücreleri sürekli bir iletişim halindedir; bu iletişimin sağlıklı olması çinko, c vitamini, magnezyum, d vitamini gereklidir.
Sağlıklı kemik gelişimi ve büyüme için;
İnsan vücüdunda bulunan 206 kemik anne karnındayken gelişmeye başlar ama kıkırdak yapıda olduğu için kemikleşmesi için bazı vitamin-mineral desteğine ihtiyaç duyarız: D vitamini, kalsiyum, fosfor, magnezyum, çinko, potasyum, A ve K vitaminleri.
1. D vitamini: Kemik sağlığı, büyüme ve bağışıklık sistemi için önemlidir; balık yağı, süt ve süt ürünleri, morina balığı yağı, sardalya, uskumru, somon, ton balığı, yumurta sarısı, tereyağı, yulaf ezmesi D vitamini bakımından zengindir. Fakat ihtiyacımız olan d vitaminin %10’luk kısmını gıdalarla, %90’lık kısmınıysa güneş ışınından aldığımızı unutmamız gerekir.
2. Kalsiyum: Kemikler için çimento gibidir. Kalsiyum içeren besinler; dereotu (sütten 3-4 kat daha fazla kalsiyum ihtiva eder), ıspanak, süt ve süt ürünleri, soya fasulyesi, fıstık, ceviz, badem, lahana, brokoli, koyu yeşil yapraklı sebzeler, balık, kurutulmuş meyveler, kuru baklagillerdir.
3. A vitamini: Kemik gelişimine, göz sağlığı, beyin gelişimi ve büyümeye katkısı oldukça fazladır. A vitamini yönünden zengin besinler; turuncu renkli besinler, süt, yumurta, balık, karaciğer, brokoli, kivi, erik ve incirdir.
4. Magnezyum: Magnezyum vücutta 330 reaksiyonun kofaktörüdür; eksikliğinde bedenimizde 330 olay tamamlanamaz. Kemik gelişimi de bunlardan biridir. Kuru baklagiller, yağlı tohumlar, rafine edilmemiş tahıl taneleri ve koyu yeşil yapraklı sebzeler önemli magnezyum kaynağıdır.
5. Çinko: Sağlıklı kemik gelişimi için gereklidir. Eksikliğinde büyüme gelişme geriliği, boy uzayamaması, bağışıklık azalması, kansızlık, saç dökülmesi vs yapar. Çinko içeren besinler deniz ürünleri, kırmızı et, mantar, ceviz, badem, fındık, fasulye, bulgur ve bezelye olarak sıralanabilir.
6. Potasyum: Kemik ve kas gelişimi için gereklidir. Günlük tüketilmesi gereken potasyum miktarı 3,5 gramdır. Potasyumdan zengin besinler; koyu yeşil yapraklı sebzeler, kabuklu patates, kuru kayısı, sakız ve somon balığı, yoğurt, avakado. Düşük tuzlu yüksek potasyumlu bir beslenme alışkanlığı çocukluktan yaşlılığa kadar kemik sağlığı için elzemdir.
7. K vitamini: Kemik dostudur; yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, bürüksel lahanası, maydanoz, şalgam, pancar yaprağı, bamya, marul, brokoli, kuşkonmaz, tahıllar, tereyağı, peynir, yumurta, karaciğer, soya fasulyesi, yeşilçay, kivi, yaban mersini, kuru erik, havuç K vitamini içeren besinler arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir